Urejen delavnik in prostor za individualnost
Delavniki v Slovenski vojski potekajo po ustaljenem urniku. Ta omogoča grajenje splošnih kompetenc za poklic vojaka in hkrati zagotavlja čas za raznolike aktivnosti različnih poklicev. Poklicni vojaki vsak dan začnemo z jutranjo telovadbo, ki ji sledi dvig zastave, okoli poldneva pa pojemo toplo malico. Ob 15. uri in 30 minut se odpravimo domov, k hobijem, prijateljem in družinam. Vmes so naše naloge tako različne, kot so različni poklici, ki jih opravljamo. Seveda je drugače, ko so vojaki na mirovnih operacijah ali misijah.
Nadgrajevanje sposobnosti in znanj v Slovenski vojski je temelj za napredovanje in uspešno kariero.
"Če zdržiš psihične napore, tudi fizičnih ni težko. Največji izziv je pohod s polno bojno opremo, takrat v tebi potekajo borbe."
Temeljno vojaško-strokovno usposabljanje
Usposabljanje se v Slovenski vojski prične v Veščinskem centru v Vipavi, kjer izvajamo Temeljno vojaško-strokovno usposabljanje (TVSU), imenovano tudi začetno usposabljanje. Namenjeno je kandidatom za poklicnega vojaka, vojakom na prostovoljnem služenju in pogodbenim rezervistom. Traja 13 tednov. Kandidati v tem času pridobijo temeljna vojaška znanja, ki jim omogočajo delati in živeti skladno z vojaškimi vrednotami ter sprejemati in izpolnjevati delovne naloge.
Program usposabljanja je razdeljen v tri faze (glej Predmetnik TVSU).
Prva faza TVSU (uvajalna) je namenjena navajanju na vojaško življenje, vojaški socializaciji, postopnemu dvigu psihofizične pripravljenosti in razvoju pripadnosti kolektivu.
Druga faza TVSU (faza IVV) postopno nadgrajuje pridobljeno znanje posameznika z znanjem iz IVV in osebne oborožitve.
Tretja faza TVSU (faza streljanja in taktike) nadgrajuje in povezuje prvo ter drugo fazo s streljanjem in taktičnimi postopki.
Delo in usposabljanje sta organizirana z dnevnim razporedom dela, ki je razdeljen na usposabljanje in delo v vojašnici, usposabljanje na poligonih in večdnevnih terenskih usposabljanjih. Usposabljanje traja od ponedeljka do petka od 5.30 do 17.30 (v petek se usposabljanje zaključi ob 13. uri). Čez vikend bivanje v vojašnici ni predvideno. V času usposabljanja prejemaš plačilo, vsakemu prostovoljcu pa se usposabljanje šteje tudi v pokojninsko dobo.
Osnovno vojaško-strokovno usposabljanje (OVSU) za vojake in Osnovno vojaško-strokovno izobraževanje in usposabljanje (OVSIU) za podčastnike in častnike
Po uspešno zaključenem Temeljnem vojaško-strokovnem usposabljanju gredo vojaki na Osnovno vojaško-strokovno usposabljanje (OVSU). Za dolžnost vojak-strelec se to izvaja v Vipavi, za druge dolžnosti pa po drugih enotah Slovenske vojske.
Podčastniki in častniki po končanem TVSU nadaljujejo usposabljanje na Osnovnem vojaško-strokovnem izobraževanju in usposabljanju (OVSIU). S tem usposabljanjem vojaki/podčastniki in častniki pridobivajo vojaško izobrazbo in vojaško-strokovna znanja, razvijajo vojaške veščine, spretnosti in sposobnosti za začetne naloge (naloge najnižje ravni). Vojaki/podčastniki in častniki s tem usposabljanjem pridobijo osnovno oziroma splošno ali konkretno vojaško evidenčno dolžnost (VED) v rodu ali službi v miru in oboroženem boju za potrebe vojaške obrambe.
Za pripadnike stalne sestave se OVSU in OVSIU izvede skladno s programi, ki predstavljajo tudi t. i. izobraževanje za pridobitev poklica in zagotavljajo pridobitev javno priznane nacionalne poklicne kvalifikacije. Programi OVSIU se lahko izvajajo vzporedno z izobraževanjem na višjem strokovnem nivoju, visokošolskem strokovnem nivoju in visokošolskem univerzitetnem nivoju (vojaški moduli, kreditni študij).
Dopolnilno vojaško-strokovno izobraževanje in usposabljanje (DVSIU)
Tretji nivo vojaško-strokovnih usposabljanj v Slovenski vojski predstavlja Dopolnilno vojaško-strokovno izobraževanje in usposabljanje (DVSIU), ki predstavlja nadaljnje pridobivanje in izpopolnjevanje vojaško-strokovnih in drugih strokovnih znanj, veščin, spretnosti in sposobnosti ter razvijanje vojaških vrednot za zahtevnejše in konkretne naloge vojaške osebe v rodu ali službi Slovenske vojske za potrebe vojaške obrambe.
Programi nadaljevalnega DVSIU se lahko organizirajo kot dodiplomsko in podiplomsko izobraževanje na področju vojaških znanosti in drugih vojaško aplikativnih ved, pomembnih za vojaško obrambo, za opravljanje raziskovalne dejavnosti za potrebe razvoja obrambnega sistema.
Del programov dodatnega DVSIU se organizira kot izobraževanje in usposabljanje za prehod v civilno službo (t. i. prekvalifikacija v primerih, ko posameznik v času vojaške službe ni pridobil poklica, ki mu zagotavlja prehod na delo zunaj Slovenske vojske).
Višja, kot bo stopnja tvoje strokovne usposobljenosti, večje bodo tvoje možnosti za napredovanje in kariero, na katero boš lahko ponosen(na).
Del delavnika je tudi izobraževanje
Slovenski vojak se z različnimi oblikami dodatnega in specialističnega usposabljanja srečuje praktično do zaključka svoje vojaške kariere. To pomeni, da vso kariero pridobivaš nova znanja in sposobnosti, ki ti pomagajo, da rasteš in napreduješ. Ta usposabljanja so posebej intenzivna pred večjimi vojaškimi vajami ali pa pred napotitvijo vojaka na mirovno operacijo ali misijo.
Usposabljanje je daljše in zahtevnejše pri vojakih, ki rokujejo z različnimi sofisticiranimi in dragimi vojaški sistemi ali novo opremo in orožjem. Upravljanje teh zahteva dobro poznavanje delovanja in uporabe, kar zahteva tudi dodatno usposabljanje.
Usposabljanje slovenskih vojakov vključuje tudi izobraževanje. Za ta namen vojakom zagotavljamo simulatorje, naprave, pripomočke in simulacije za virtualno usposabljanje posameznikov, posadk in enot. Sistem izobraževanje v Slovenski vojski omogoča prehajanje iz civilnih poklicev v vojsko in obratno.