Dnevi odprtih vrat
Mesec maj je mesec Slovenske vojske, saj se vsako leto na široko odpirajo vrata vojašnic za vse, ki jih Slovenska vojska zanima. Enote Slovenske vojske se predstavijo z dinamičnimi predstavitvami, na tehničnih zborih pa predstavljajo opremo in oborožitev, obiskovalci se lahko popeljejo z bojnimi vozili, za popestritev pa poskrbijo pripadniki veteranskih organizacij, Zveze slovenskih častnikov, tabornikov, raševalci, Gasilci, Civilna zaščita, Policija in mnogi drugi. Ogledate si lahko VNL Triglav 11, letala in helikopterje 15. polka vojaškega letalstva, se popeljete z desantnim čolnom po Krki, ali s tankom v Pivki, streljate na trenažerjih, se preizkusite v metu ročne bombe, streljanju z lokom, poizkusite sestreliti helikopter na trenažerju Igla, poskrbljeno pa je tudi za najmlajše, ki lahko sodelujejo v različnih delavnicah ali pa se preizkusijo na otroškem ‘vojaškem’ poligonu. Za lačne je tudi poskrbljeno saj lahko poizkusijo pravi vojaški pasulj.
Tudi letos bodo svoja vrata odprle vojašnice po vsej Sloveniji. Obiskovalcem bodo predstavili svoje delo, oborožitev in opremo, najmlajši pa bodo vojaški poklic spoznavali skozi igro.
Okvirni datumi dnevov odprtih vrat vojašnic 2024
- petek 12. april: Osrednje vadišče Slovenske vojske Postojna, med 12.00 in 17.00,
- petek, 19. april: Vipava, Vojašnica Janka Premrla Vojka, med 10.00 in 17.00,
- sobota, 18. maj: Maribor, Vojašnica generala Maistra, med 09.00 in 17.00,
- sobota, 18. maj: Postojna, Vojašnica barona Andreja Čehovina, med 9.00 in 17.00,
- sobota, 1. junij: Kranj, Vojašnica Petra Petriča, med 10. in 17. uro,
- sobota, 8. junij: Kočevska Reka, Vojaška objekta Spodnje garaže in Primoži, med 9. in 16. uro,
- sobota, 1. junij: Murska Sobota, Vojašnica Murska Sobota med 09.00 in 17.00,
- sobota, 1. junij: Novo mesto, Vojašnica Franca Uršiča, med 10.00 in 17.00,
- nedelja, 9. junij: Cerklje ob Krki, Vojašnica Jerneja Molana, med 10.00 in 17.00,
- sobota, 15. junij: Slovenska Bistrica, Vojašnica Vincenca Repnika, med 9.00 in 17.00,
- sobota, 7. september: Piran,Vojašnica Slovenski pomorščaki Ankaran, med 10.00 in 17.00,
- sobota, 7. september: Vrhnika, Vojašnica Ivan Cankar, med 08.00 in 15.00,
- sobota, 14. september: Pivka, Vojašnica Stanislava Požarja, med 10. in 17. uro.
Seznanitve z vojaško dolžnostjo
Vsako leto Uprave za obrambo organizirajo seznanitev vojaških obveznikov z vojaško dolžnostjo, kjer fantom, ki v tekočem koledarskem letu dopolnijo 18 let, predstavijo njihove pravice in dolžnosti v zvezi z vojaško dolžnostjo. Fante seznanijo z vpisom v vojaško evidenco in jim razložijo v katerih primerih bi bili klicani na opravljanje vojaške dolžnosti. Predstavijo jim možnosti za zaposlitev v Slovenski vojski, prostovoljno služenje vojaškega roka, sodelovanje v pogodbeni rezervi, štipendiranje ter vojaška tabora MORS in mladi in Vojaški tabor.
Udeleženci seznanitev si lahko ogledajo orožje in opremo, ki ju uporablja Slovenska vojska, spoznavajo življenje in delo vrhunskih športnikov, ki so zaposleni v SV, še posebej pa so zanimiva srečanja in pogovori s pripadniki SV, ki so sodelovali na mednarodnih operacijah in misijah. Predstavitev se vse pogosteje udeležujejo tudi dekleta.
Seznanitev z vojaško dolžnostjo, dogodek, ki je nasledil nekdaj obvezno naborništvo, v nekaterih krajih še vedno pozdravljajo s tradicionalno okrašenimi vozovi. Dogodek pospremi tudi veselo druženje, ki »naborniški« dan zapiše v spomin vseh nabornikov.
Posnetki s seznanitev z vojaško dolžnostjo.
Vojaški konvoji
V želji da bi okrepili sodelovanje občin in Slovenske vojske na območjih, kjer Slovenska vojska ni redno prisotna, enote teritorialnih polkov obeh brigad SV organizirata konvoje Slovenske vojske.
Konvoj sestavljen iz več bojnih vozil se odpravi iz vojašnice zgodaj zjutraj in se ustavlja v krajih, kjer pripadniki Slovenske vojske prebivalcem predstavijo življenje in delo slovenskega vojaka.
Dogodek med prebivalstvom, še posebej med mladimi, vedno vzbudil veliko zanimanja, saj si lahko ogledajo dinamične predstavitve in velik del opreme in orožja, ki ju uporablja slovenski vojak, predstavniki pristojne uprave za obrambo pa jim predstavijo možnosti za zaposlitev in druge oblike sodelovanja s Slovensko vojsko.
Slovenska vojska pomaga
V primeru večjih naravnih nesreč ter humanitarnih in zdravstvenih kriz, ki zajamejo velik del države in povzročijo veliko škode in gorja prebivalcem na prizadetih področjih, se v odpravljanje posledic vključi tudi Slovenska vojska.
Pomoč pripadnikov Slovenske vojske je še kako dobrodošla, saj s svojo tehniko in opremo lahko delujejo na lokacijah, kjer je dostop otežen in je opustošenje največje.
Hvaležnost prebivalcev na prizadetih območjih je še toliko večja, ker pomoč pride v trenutku, ko jo najbolj potrebujejo.
Zagotovo takšni dogodki utrjujejo zaupanje prebivalcev v slovenskega vojaka in Slovensko vojsko.
Krvodajalske akcije
Slovenska vojska je že mnogokrat dokazala, da resnično podpira vse oblike humanitarnih dejavnosti, s katerimi pomagajo ljudem, ki so se znašli v težavah. Ena od teh so tudi krvodajalske akcije, ki se jih pripadniki Slovenske vojske redno udeležijo v velikem številu. Krvodajalci, ki se odzovejo povabilu na odvzem krvi, tako zagotavljajo zadostne količine krvi za potrebe slovenskih bolnišnic in rešujejo življenja ljudem, ki potrebujejo našo pomoč.
Sejemske prireditve
Na različnih sejemskih prireditvah se številnim obiskovalcem predstavlja tudi Slovenska vojska in Ministrstvo za obrambo. Mladim iskalcem zaposlitve in tudi tistim, ki se šele odločajo, kam po dokončanem šolanju, so na voljo vse potrebne informacije o tem, kako in na kakšen način lahko sodelujejo s Slovensko vojsko, kaj od njih pričakujemo in kaj jim ponujamo.
Veliki športni dogodki
Športni dogodki in podobne prireditve so vsekakor dobra priložnost za obveščanje zainteresirane javnosti o zaposlovanju v SV, zato se Slovenska vojska pojavlja na različnih prireditvah po Sloveniji, kjer so obiskovalcem na voljo vse informacije o zaposlovanju »iz prve roke«!
Na obisku v vašem kraju
Prireditve v različnih krajih po Sloveniji, na katerih sodeluje tudi Slovenska vojska, vedno pritegnejo veliko število obiskovalcev, ki si z zanimanjem ogledajo opremo, oborožitev, bojna vozila in dinamične predstavitve ter se lahko pogovorijo s slovenskimi vojaki o njihovih izkušnjah doma in v tujini. Tovrstna druženja so tudi odlična priložnost za seznanjanje mladih o možnostih sodelovanja s Slovensko vojsko.