O slovenski vojski
Slovenci imamo bogato vojaško tradicijo, na katero smo ponosni, saj so slovenski fantje v uniformah različnih vojska vedno v pravem trenutku znali poseči v zgodovinska dogajanja in odločiti v korist svojega naroda.
V preteklosti so naši predniki poskušali uresničiti sanje po samostojni državi in s tem tudi vojski. Čeprav so bili Slovenci pri razpadanju Avstro-Ogrske odvisni pretežno od mednarodnih dejavnikov, so odločna dejanja generala Rudolfa Maistra in njegovih borcev pomembno prispevala k oblikovanju slovenskega nacionalnega ozemlja. Ideja oblikovati našo lastno, Slovensko vojsko, je nato vnovič zaživela v obdobju druge svetovne vojne, vendar je bilo, tako kot za lastno nacionalno državo, prezgodaj tudi za svojo lastno nacionalno vojsko.
Slovenska vojska je pred osamosvojitvijo Slovenije nastala iz potrebe in želje slovenskega naroda. Pri tem je odločilno vojaško vlogo odigrala Teritorialna obramba Republike Slovenije, ustanovljena leta 1968 kot najširša oblika organiziranega oboroženega odpora, ki se je leta 1995 uradno preimenovala v Slovensko vojsko.
Današnja svobodna in neodvisna Republika Slovenija je neprecenljiva zasluga vseh pogumnih domoljubnih posameznikov, ki so organizirali in vodili obrambo komaj rojene države. Z ustanovitvijo prvih dveh učnih centrov na Igu in v Pekrah, delovanjem Manevrske strukture narodne zaščite, Teritorialne obrambe in slovenske Policije še pred osamosvojitvijo in med desetdnevno vojno se je začelo rojstvo te države in njene – Slovenske vojske.
Začele so se oblikovati enote rodov in služb, opremljenih z ustrezno oborožitvijo in opremo, ki je zagotavljala slovenskim vojakom varnost in potrebno samozavest pri opravljanju zahtevnih nalog v domovini in kasneje tudi na mednarodnih operacijah in misijah.
Članstvo Republike Slovenije v Zvezi Nato in Evropski uniji je bil naš strateški cilj, ki smo ga uresničili 29. marca 2004, ko smo postali polnopravna članica Nato. Iz naborniške vojske smo prešli v poklicno, ki jo dopolnjujemo s pogodbeno rezervo.
Kot člani zavezništva so slovenski vojaki začeli sodelovati v operacijah kriznega odzivanja, ki vključujejo mednarodne operacije in misije za podporo miru in humanitarne operacije. Prispevek Slovenske vojske pri varovanju, izgradnji in krepitvi miru v domovini in zaupanja med narodi je neprecenljiv, še posebej sta pomembna prispevek in podpora SV sistemu obrambe in zaščite ter pomoči, ki jo zagotavljajo prebivalcem naše države ob naravnih in drugih nesrečah, zato smo lahko upravičeno ponosni na našo, Slovensko vojsko in slovenskega vojaka!
Naše vrednote nam dajejo moč
Domoljubje
Domoljubje je zavest pripadnosti domovini Sloveniji in nesebično izvrševanje dolžnosti pri uresničevanju skupnih ciljev ter predstavlja temeljno skupno vrednoto pripadnikov Slovenske vojske.
Čast
Pripadnik Slovenske vojske je ponosen in mu je v čast, ker mu je zaupano, da podpira nacionalne interese ter prispeva k varnosti in blaginji državljanov Republike Slovenije. Ponosen je, ker lahko prispeva k zmanjšanju trpljenja in stabilnemu okolju v svetu. Svoje naloge izvaja pošteno in vestno ter skrbi za doseganje vojaških vrednot in vrednot družbe. Zaveda se, da je pripadnik učinkovite vojaške organizacije, ki nadaljuje tradicijo boja Slovencev proti agresorjem in je odločilno prispevala k vzpostavitvi samostojne slovenske države in ima ugled v slovenski družbi.
Predanost
Z vstopom v Slovensko vojsko se državljan Republike Slovenije obveže, da bo služil in izvajal svoje naloge povsod in vedno, ko bo to potrebno, ne glede na težave ali nevarnost. Predanost pri izvajanju vojaške službe od pripadnika Slovenske vojske zahteva požrtvovalnost in podrejanje osebnih ciljev vojski.
Lojalnost
Pripadnike Slovenske vojske povezuje lojalnost Republiki Sloveniji, Slovenski vojski in enoti. Lojalnost enoti pomeni skrb za njeno učinkovitost, lojalnost slovenski državi pomeni skrb za zaščito njenih interesov in krepitev ugleda v svetu. Lojalnost podrejenih do svojih nadrejenih je sestavni del lojalnosti vojaški organizaciji. Podrejeni so lojalni do nadrejenih tako, da izvajajo povelja, ki uresničujejo poslanstvo Slovenske vojske in podpirajo interese Republike Slovenije. Lojalnost se izraža z medsebojnim zaupanjem in spoštovanjem ter discipliniranim in odgovornim opravljanjem dolžnosti.
Pogum
Pripadnik Slovenske vojske je pri izvajanju nalog pripravljen uporabiti orožje, ker se zaveda, da je lahko pri uresničevanju poslanstva enote ogroženo njegovo življenje, življenje njegovih soborcev in podrejenih. Naloge izvaja samoiniciativno, tudi če so njegovi soborci ranjeni ali so izgubili življenje, in vztraja pri visokih standardih ne glede na čas trajanja naloge, intenzivnost naporov ali morebitno negativno sprejemanje njegovih naporov v javnosti.
Tovarištvo
Tovarištvo je jedro notranje povezanosti in trdnosti enote. Izraža se z medsebojnim spoštovanjem, s pomočjo in prijateljstvom. Tovarištvo povezuje pripadnike Slovenske vojske v negotovem in nevarnem okolju in prispeva k ohranjanju bojne morale. Je dejavnik zadovoljstva pri opravljanju vojaške službe.