Quick links

  • O Slovenski vojski
  • Oprema in oborožitev
  • Enote
  • Vrhunski športniki

Main Menu

  • Želim se prijaviti

    Želim se prijaviti

    • Zakaj postati vojak
    • Splošni pogoji
    • Zahtevana psihofizična pripravljenost
    • Zdravniški pregled
    • Usposabljanje
    • Plača poklicnega vojaka
  • Kako lahko sodelujem?

    Kako lahko sodelujem?

    • Poklicni vojak
    • Vojak prostovoljec
    • Pogodbeni rezervist
    • Šola za častnike
    • Štipendiranje
    • Tabor MORS in mladi
    • Vojaški tabor
  • Poklici v vojski

    Vsi poklici

    • Bojne enote
    • Logistične enote
    • Podporne enote
    • Letalstvo
    • Pomorstvo
    • Specialne enote
  • Kariera vojaka
Preizkusi se PRIJAVI SE
  • Domov
  • Priznanja

Spominski znaki

Skoči na:
  • Desant Dravograd
  • Kanal
  • Maribor Dobova
  • Pogajanja 1991
  • Republiška koordinacija
  • Tajna skladišča 1991
  • Zavarovanje minskih polj

Spominski znaki

Spominsko priznanje spominski znak se lahko podeli za načrtovane pomembnejših dogodkov ali aktivnosti obrambnega pomena v miru in vojni.

Alba

Podeli se pripadnikom Slovenske vojske za aktivno sodelovanje v mirovni operaciji in zaščiti humanitarne pomoči v Republiki Albaniji v sklopu mirovnih sil OVS v Evropi, in sicer tistim, ki so opravljali naloge v sanitetni enoti, bili v sestavi vojaško političnega vodstva ali pa v poveljstvu vojaške operacije v tej mirovni operaciji.

Bovec 1991

Podeli se pripadnikom enot Teritorialne obrambe, ki so 29.6.1991 aktivno sodelovali pri blokadi in zavzetju Vojašnice Bovec.

Bukovžlak 1991

Podeli se pripadnikom enot Teritorialne obrambe, ki so aktivno sodelovali pri blokadi in zavzetju skladišča orožja in materialno tehničnih sredstev Bukovžlak pri Celju.

Desant Dravograd 1991

Podeli se pripadnikom enot Teritorialne obrambe in milice, ki so 27.6.1991 aktivno sodelovali pri zavzetju zveznih miličnikov, ki so se s helikopterjem spustili na nogometno igrišče v Dravogradu.

Elektronsko izvidništvo 1991

Podeli se pripadnikom skupin elektronskega izvidovanja, ki sta delovali na območju 7. in 5. Pokrajinskega poveljstva TO RS, in sicer za elektronsko izvidovanje radijskih in radiorelejnih zvez enot in poveljstev JLA od 26.6. do 18.7.1991.

Enota za posebne namene 1990-1991

Podeli se pripadnikom enot Teritorialne obrambe za posebne namene, ki so od novembra 1990 do junija 1991 hranili zadolženo orožje in opremo doma ali na skrivnih krajih ter opravljali naloge varovanja in nadzora prostora.

Golte 1991

Podeli se osebam, ki so pomagale pri prebegu pilota in tehnika letalca (posadke helikopterja gazelle) iz JLA na stran Teritorialne obrambe 28.6.1991 ter poznejši zaščiti posadke in helikopterja do odhoda JLA iz Republike Slovenije.

Gorenjska enota na Štajerskem 1991

Podeli se pripadnikom enot Teritorialne obrambe Republike Slovenije, ki so od 2. julija 1991 do 6. julija 1991 izvedle premik in pomoč silam Vzhodnoštajerske pokrajine pri obrambi letališča Maribor in Gornje Radgone.

Hrast

Podeli se osebam, ki so aktivno sodelovale pri nabavi, zavarovanju, prevozu, prevzemu in montaži radijskih postaj Racal.

Kanal

Podeli se osebam, ki so junija 1991 aktivno sodelovale pri pripravi, zavarovanju in izvedbi prevoza orožja, in sicer iz pristanišča Koper v Kočevsko Reko.

Kočevska Reka 1991

Podeli se pripadnikom 3. zaščitnega odreda 30. razvojne skupine Teritorialne obrambe Republike Slovenije, Vadbeno oskrbnega centra Gotenica ter osebam, ki so med napadi JLA po nalogu Teritorialne obrambe Republike Slovenije sodelovale pri nadzoru prostora in zagotavljanju delovanja enot Teritorialne obrambe Republike Slovenije na območju Kočevske reke v času od 28. junija 1991 do 3. julija 1991

Krvavec 1991

Podeli se pripadnikom TO RS in delavcem OC Krvavec, ki so med letalskim napadom 2. 7. 1991 aktivno sodelovali pri zavarovanju in vzdrževanju retranslacijske postaje in oddajnika RTV Slovenija na Krvavcu.

Leskovec 1991

Podeli se pripadnikom enot Teritorialne obrambe in milice, ki so 28.6.1991 aktivno sodelovali pri zavzetju skladišča letalskega goriva v Leskovcu pri Krškem.

Livek 1991

Podeli se pripadnikom enot Teritorialne obrambe, ki so 28.6.1991 aktivno sodelovali pri blokadi in zavzetju stražnice Livek.

Ljubelj 1991

Podeli se pripadnikom protidiverzantske čete T-7170, ki so od 24. do 28.6.1991 varovali, nadzirali in branili mednarodni mejni prehod Ljubelj ter omogočili umik civilnih oseb, carinikov in zaposlenih v objektih na mejnem prehodu z območja možnega spopada z JLA ter zagotovili predajo in prevzem mejnega prehoda brez ognjenega delovanja.

Luka Koper

Podeli se pripadnikom voda stalne sestave 43. OŠTO Izola, pripadnikom stalne sestave poveljstva 43. OŠTO Izola, pripadnikom PEM UNZ Koper, pripadnikom specialne enote Policije, pripadnikom borbene skupine 30. RSK, ki je delovala na območju Kopra, delavcem službe varovanja Luke Koper ter vodstvu akcije, ki so sodelovali pri pripravi in izvedbi odhoda zadnjega vojaka JLA iz Republike Slovenije.

Maribor - Dobova

Podeli se osebam, ki so v času od 27. maja in do 5. junija 1991 aktivno sodelovale pri zaplembi, zavarovanju in prevozu oklepnikov, in sicer iz tovarne TAM do Dobove.

Moste pri Komendi 1991

Podeli se pripadnikom Teritorialne obrambe Republike Slovenije, ki so 27. junija 1991 aktivno sodelovali pri zavzetju prvega tanka JLA v Mostah pri Komendi.

MSNZ 1990

Znak Manevrske strukture narodne zaščite 1990 sta junija 1992 na predlog pokrajinskih načelnikov MSNZ podelila minister za notranje zadeve in minister za obrambo tistim pripadnikom narodne zaščite, ki so aktivno delovali v MSNZ leta 1990.

Načelnik Republiškega štaba TO

Podeli se načelniku, ki je v pripravah in vojni leta 1991 poveljeval Republiškemu štabu Teritorialne obrambe.

Načelniki Pokrajinskih štabov

Podeli se pripadnikom Slovenske vojske, ki so v pripravah in v vojni leta 1991 aktivno delovali v Pokrajinskih štabih Teritorialne obrambe, poveljstvu specialne brigade na dolžnosti načelnika štaba in načelnika operativnega odseka v RŠTO.

Nanos 1991

Podeli se osebam, ki so med letalskimi napadi 28. 6. in 2. 7.1991 aktivno sodelovale pri zavarovanju in vzdrževalnih delih pretvornika RTV na Nanosu.

Obranili domovino 1991

Podeli se pripadnikom Teritorialne obrambe Republike Slovenije, pripadnikom drugih obrambnih sestavin ter delavcem upravnih organov, pristojnih za obrambne zadeve.

Oddajnik Domžale 1991

Podeli se osebam, ki so med letalskim napadom 2. 7. 1991 aktivno sodelovale pri zavarovanju in vzdrževalnih delih radijskega oddajnika RTV Slovenije v Domžalah.

Orožja nismo oddali

Podeli se pripadnikom stalne in rezervne sestave občinskih štabov Teritorialne obrambe Brežice, Dravograd, Jesenice, Kranj, Krško, Lendava, Litija, Mozirje, Radlje ob Dravi, Radovljica, Slovenske Konjice, Šmarje pri Jelšah, Trbovlje, Tržič, Velenje in Žalec ter predstavnikom takratnih družbenopolitičnih organizacij, ki so neposredno sodelovali pri pripravi in izvedbi preprečitve oddaje orožja, streliva in drugih materialno-tehničnih sredstev pod nadzor JLA , in sicer v obdobju od 16. do 19. maja 1990.

Pogajanja 1991

Podeli se članom državne, pokrajinskih in območnih komisij za pogajanje s komisijami Zveznega sekretariata za ljudsko obrambo, korpusov in garnizij JLA ter osebam, ki so neposredno prispevale k uspešnosti pogajanj med Republiko Slovenijo in njenimi obrambnimi silami ter nekdanjo JLA o njenem umiku iz Republike Slovenije v času od 3. 7. do 25. 10. 1991.

Postroj prve enote Slovenske vojske

Podeli se pripadnikom 30. razvojne skupine Teritorialne obrambe Republike Slovenije, ki so bili v prvem postroju v Kočevski Reki, 17. decembra 1990, častnim gostom, ki so se postroja udeležili in osebam, ki so aktivno sodelovale pri organizaciji, pripravi, izvedbi in varovanju postroja.

Poveljnik Specialne brigade MORiS 1991

Podeli se poveljniku, ki je v pripravah in vojni leta 1991 poveljeval Specialni brigadi MORiS.

Poveljniki Pokrajinskih štabov TO 1991

Podeli se pripadnikom Slovenske vojske, ki so v pripravah in vojni leta 1991 poveljevali Pokrajinskim štabom Teritorialne obrambe.

Predsedovanje EU 2008

Podeli se delavcem MO in pripadnikom Slovenske vojske, ki so aktivno in uspešno sodelovali pri pripravi ter izvedbi predsedovanja Republike Slovenije Svetu Evropske unije v času od 1. 1. do 30. 6.2008.

Premik 1991

Podeli se pripadnikom Slovenske vojske, ki so aktivno sodelovali pri izvedbi mobilizacijsko taktične vaje »Premik 1991« v času od 22. 3. do 24. 3. 1991.

Razminiranje

Podeli se posameznikom, ki so aktivno sodelovali v akciji “Razminiranje objektov bivše JA”, ki je potekala organizirano pod vodstvom Operativnega vodstva Ministrstva za obrambo.

Republiška koordinacija 1991

Podeli se vsem sodelujočim, ki so od 18. marca 1991 sodelovali v organu 'Republiška koordinacija', ki je usklajeval vse obrambne priprave na slovensko osamosvojitev in je v vojni vodil vse vojne operacije TO, policije in civilne obrambe.

Ruše

Podeli se pripadnikom enot Teritorialne obrambe in milice, ki so 27. 6. 1991 aktivno sodelovali pri blokadi dela kolone oklepno-mehaniziranih enot JLA in zajetju posadke samohodnega bojnega vozila JLA.

Stražnice

Podeli se pripadnikom enot Teritorialne obrambe in milice, ki so leta 1991 neposredno sodelovali pri blokadi obmejnih stražnic JLA.

Suha

Podeli se pripadnikom posebne skupine Pokrajinskega štaba TO RS za Gorenjsko, ki so izvedli napad na radijski prisluškovalni center JLA na Suhi pri Kranju.

Šentviška gora

Podeli se pripadnikom enot Teritorialne obrambe, ki so junija 1991 aktivno sodelovali pri blokadi in zavzetju skladišč na Šentviški gori.

Štabi 1991

Podeli se pripadnikom enot Teritorialne obrambe, ki so od 24. 6. 1991 do 18. 7. 1991 neposredno delovali v RŠTO, PŠTO, OŠTO in poveljstvu brigade MORiS.

Tajna skladišča 1991

Podeli se posameznikom, ki so od 5. 10. 1990 do 18. 7. 1991 hranili in varovali večje količine orožja, streliva in minsko-eksplozivnih sredstev na neuradnih skrivnih krajih.

Trdinov vrh 1991

Podeli se pripadnikom TO RS, ki so sodelovali pri zavzetju in varovanju objekta na Trdinovem vrhu od 23. 10. 1991 do dohoda zadnjega vojaka JLA iz Republike Slovenije.

Val 1991

Podeli se pripadnikom prve generacije nabornikov Učnih centrov v Pekrah in na Igu ter pripadnikom 3. zaščitnega odreda 30. razvojne skupine Teritorialne obrambe Republike Slovenije, ki so od 25. junija 1991 do 10. julija 1991 zagotavljale varnost pripadnikom prve generacije nabornikov.

Vojašnice 1991

Podeli se pripadnikom enot Teritorialne obrambe in milice, ki so leta 1991 neposredno sodelovali pri blokadi vojaških objektov – vojašnic JLA.

VOMO 1991

Spominski znak “VOMO 1991” je bil ustanovljen in podeljen kot priznanje za delo v času pred, med in po agresiji na Republiko Slovenijo. Podeli se posameznikom, ki so v tem času pripomogli pri tem delu.

Vrtojba 1991

Podeli se pripadnikom enot Teritorialne obrambe in milice, ki so 29. 6. 1991 aktivno sodelovali pri blokadi in zavzetju mejnega prehoda Vrtojba.

Zaloška Gorica 1991

Podeli se pripadnikom enot Teritorialne obrambe, ki so aktivno sodelovali pri blokadi in zavzetju skladišča Zaloška Gorica pri Celju.

Zavarovanje minskih polj

Podeli se pripadnikom enot Teritorialne obrambe, ki so v času med 27. 10. 1991 do vključno 30. 4. 1993, aktivno sodelovali v postopkih razminiranja posameznih rajonov v Vojašnici Cerklje ob Krki.

Znak za zasluge pri organiziranju nove Teritorialne obrambe

Spominski znak je ustanovljen 20. maja 1991 in je namenjen vsem zaslužnim pri prvem usposabljanju Teritorialne obrambe Republike Slovenije.

Zvest Sloveniji

Do znaka so upravičeni državljani Republike Slovenije, ki so zapustili JLA med 27. junijem in 2. julijem 1991 do 24.00 ure in so bili: - oficirji in podoficirji JLA, ki so se pridružili Teritorialni obrambi, - vojaki na služenju vojaškega roka v JLA, - civilne osebe, zaposlene v JLA.

5. obletnica vojne za Slovenijo

Podeli se vsem zaposlenim na takratnem Republiškem sekretariatu za ljudsko obrambo na dan 25. 6. 1991. Podeli se tudi vsem zaposlenim na takratnih upravnih organih, pristojnih za obrambne zadeve na dan 25. 6. 1991 in so bili zaposleni na Ministrstvu za obrambo oktobra 1996.

15. obletnica MSNZ

Podeli se ob 15. obletnici projekta MSNZ vsem, ki so prejeli Znak MSNZ 1990.

SPREMLJAJTE NAS

  • Instagram profil - Postani vojak
  • Facebook stran - Postani vojak
  • YouTube kanal - Postani vojak
  • TikTok profil - Postani vojak

Kontakt

Informacijske točke

080 1322 (brezplačna telefonska št.)

postanivojak@mors.si

Facebook klepet

Virtualna stojnica

NAJBOLJ BRANO

  • Vojak prostovoljec
  • Poklici v slovenski vojski
  • Poklicni vojak
  • Kako lahko sodelujem
  • Postanivojak.si © 2020

  • Uredniški odbor
  • Pravna obvestila
  • Piškotki
  • MORS
  • Slovenska vojska
  • eUprava
  • Odprodaja neformacijske vojaške opreme

Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska.

Strinjanje potrdite z izbiro ”Sprejmi vse”. Nastavitve lahko kadarkoli spremenite.

Podprto z  GDPR Cookie Compliance
O piškotkih

Piškotki so majhne tekstovne datoteke, ki jih portal naloži na vaš računalnik. Nekateri piškotki so nujno potrebni za delovanje spletnih strani. Piškotki ne vsebujejo nobenih osebnih ali drugih podatkov, ki bi jih bilo mogoče uporabiti za identifikacijo uporabnika, zato priporočamo, da v njihovo uporabo privolite.

Več o piškotkih.

Nujni

Funkcionalni piškotki, ki so namenjeni hranjenju uporabnikove privolitve o uporabi piškotkov.

If you disable this cookie, we will not be able to save your preferences. This means that every time you visit this website you will need to enable or disable cookies again.

Piškotki spletne analitike

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov.

Please enable Strictly Necessary Cookies first so that we can save your preferences!

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani.

Please enable Strictly Necessary Cookies first so that we can save your preferences!