Na področju zimskih športov so v Športni enoti Slovenske vojske zaposleni Gloria Kotnik, Žan Kranjec, Andreja Slokar, Štefan Hadalin, Ana Bucik, Klemen Bauer, Filip Flisar, Špela Rogelj, Uroš Velepec, Anja Mandeljc, Janez Marič, Vidmar Toni, Tim Mastnak in Rok Tršan, ki tekmujejo v disciplinah biatlon, smučarski skoki, smučarski kros, alpsko smučanje in smučarski tek.
Janez Marič
Biatlon je zimska športna disciplina, ki je sestavljena iz smučarskega teka v prosti tehniki in streljanja na ležeče in stoječe tarče v oddaljenosti 50 metrov. Strelja se z malokalibrsko puško. Ta disciplina je zanimiva, ker sta združena dva povsem kontradiktorna športa. Pri enem moraš sebe porivati čez meje svojih zmogljivosti, pri drugem pa biti povsem miren in skoncentriran. Biatlon je že dolga leta olimpijska disciplina.
Načrti za prihodnost:
V prihodnosti si želim ostati biatlonski trener in postati eden najboljših trenerjev.
V Slovenski vojski sem bil zaposlen že kot aktiven profesionalni športnik in sicer v športni enoti. Kasneje sem se zaposlil kot trener. Sodelovanje s Slovensko vojsko mi omogoča nek normalen socialni status, da počnem tisto, kar me veseli in počnem praktično že vse življenje. Obenem spoznavam na usposabljanjih, tekmovanjih in drugih srečanjih vedno nove vrhunske športnike in ljudi, ki so vpeti v šport.
Največji uspehi
- Mesto, svetovni pokal v biatlonu (2002/03- Ostersund, SWE),
- mesto, svetovni pokal v biatlonu (2002/03- Osrblie, SVK),
- mesto, svetovni pokal v biatlonu (2003/04- Antholz, ITA),
- mesto, svetovni pokal v biatlonu (2003/04- Lake Placid, ZDA),
- mesto, Olimpijske igre (2013/14- Sochi, RUS),
- V sezoni 2021/22- glavni trener moške A reprezentance,
- Sezona 2024/25- glavni trener moške in ženske A reprezentance.
Andreja Slokar
Alpsko smučanje ima več disciplin, katerim je prilagojena tudi oprema. Discipline se razlikujejo po hitrosti in razdalji med vratci; slalom je najpočasnejši po hitrosti ki jo dosežemo ampak pri njem potrebuješ hitre reakcije, tu so razdalje najkrajše. Pri smuku je ravno obratno kar pomeni, da je najhitrejša disciplina z najdaljšimi razdaljami, zaradi česa so tudi reakcije počasnejše. V vseh disciplinah je pa najbolj važna ena stvar- v čimkrajšem času prevoziti progo.
Načrti za prihodnost:
Moja kariera v svetovnem pokalu se je ravno začela, saj sem prisotna šele drugo leto. Prostora za napredek je ogromno, zato imam v načrtu za prihodnja leta priključiti še eno disciplino na raven slaloma, v slalomu pa postati bolj konstantna; tako iz tehničnega in taktičnega vidika kot rezultatskega.
Tako kot vojak, mora biti tudi športnik discipliniran, dobro kondicijsko pripravljen in poslušen. Ponosna sem, da sem lahko del Slovenske vojske.
Največji uspehi:
- mesto svetovni pokal Meribel, slalom;
- mesto svetovni pokal Lech, paralelni veleslalom,
- 5. mesto OI Peking, slalom
Vidmar Toni
Biatlon je šport sestavljen iz dveh popolnoma različnih športov, teka na smučeh in streljanja. Ravno zaradi tega je ta šport tako zanimiv. Tekmovalci moramo imeti močno in funkcionalno na trenirano telo ter sposobnost popolnega preklopa v mirnost in koncentracijo, ko nastopi streljanje. Tekmujemo v 4h disciplinah in sicer: šprint (moški:10km, ženske:7.5km), zasledovanje (moški:12.5km, ženske:10km), individual (moški 20km, ženske: 15km), in skupinski start (moški:15km, ženske:12,5km). Najbolj zanimive discipline pa so po mojem mnenju štafete. Poznamo 3 različna tekmovanja štafet: moška ali ženska štafeta (štirje tekmovalci istega spola), mešana štafeta (dve ženski in 2 moška), posamična mešana štafeta (ena ženska in en moški). Karavana svetovnega pokala potuje najpogosteje po evropskih prizoriščih (približno 10 različnih prizorišč na sezono) kar dela ta šport še bolj zanimiv.
Sem mlad ambiciozen športnik tako, da tudi moji načrti in cillji za prihodnost sledijo temu. Moj največji cilj so seveda Olimpijske igre 2026, ki bodo v sosednji Italiji. Pot do OI in do doseganja ciljev tam je okvirno že začrtana. To pomeni veliko trdega dela in treningov, predvsem pa mi je pomembno, da se razvijam in napredujem vsako naslednje leto v svetovnem pokalu. Prepričan sem, da še nisem dosegel svojega vrha zmožnosti in da lahko svoje dosedanje uspehe še zelo izboljšam.
Predvsem me zelo veseli, ker je bil to eden izmed mojih ciljev. Zavedam se, da s športno enoto SV ne mora sodelovati oziroma se zaposliti kar vsak športnik. Za to je potreben rezultat in ravno to je meni potrditev, da sem na pravi poti. Zaposlitev mi pomeni ogromno, saj mi nudi kar nekaj pomembnih ugodnosti, ki jih pred tem nisem bil deležen. Poleg ugodnosti pridejo seveda tudi dolžnosti, ki pa niso tako zahtevne, da bi vplivale na potek treningov ali tekmovanj.
Največji uspehi:
Največje usepehe sem dosegel v lanski sezoni (2022-2023). Najboljša posamična uvrstitev je 15. mesto na svetovnem pokalu v Oslu, moški šprint 10km. Najboljša uvrstitev na svetovnem prvenstu je 29. mesto v Oberhofu, v zasledovalni preizkušnji na 12,5km. V skupnem seštevku svetovnega pokala sem zasedel 40. mesto.
Vili Črv
Tek na smučeh je iz leta v leto bolj priljubljena zimska športna aktivnost, saj se odvija v naravi, prav tako pa pri tem uporabljamo in razgibamo celotno telo, zato je ukvarjanje s tem športom po mnenju mnogih zelo priporočljivo. Velja za vzdržljivosti šport, pri katerem je potrebna dobra fizična pripravljenost in pa znanje tehnike (prosta in drsalna), ravno to pa nam s časom pripomore k temu, da začnemo s časom v teku zares uživati. V tekmovalnem smislu pa ločimo tek na daljše razdalje, ekipne tekme in tekme v sprintu, vse oblike tekmovanj pa se lahko odvijajo v klasični ali prosti tehniki, prav tako pa se razlikujejo tudi razdalje tekem.
"Zelo sem ponosen, da sem, lahko del Športne enote Slovenske vojske. Hvaležen sem za to priložnost, saj imam s tem urejeno socialno in finančno varnost, hkrati pa mi je v veliko čast predstavljati Slovenijo in Slovensko vojsko na vseh vrstah tekmovanj. Kot kratkoročni cilj imam zagotovo željo, da izboljšam svoje rezultate v Svetovnem pokalu, predvsem pa da izpopolnim svoje šibke točke in napredujem tudi na svojih slabših področjih."
Največji uspehi:
- 16. mesto Svetovni pokal Tallinn (2023), sprint prosto
- 24. mesto Svetovni pokal Dresden (2021), sprint prosto
- 37. mesto Svetovno prvenstvo Planica 2023, sprint klasično
- 42. mesto Olimpijske igre Peking 2022, sprint prosto
- 11. mesto štafeta Svetovno prvenstvo Planica 2023
- 14. mesto ekipni sprint Svetovno prvenstvo Planica 2023
- 16. mesto ekipni sprint Olimpijske igre Peking 2022
- 4. mesto Olimpijski festival evropske mladine Erzurum 2017, sprint prosto
- 9. mesto Mladinske Olimpijske igre Lillehammer 2016, sprint klasično
Nejc Naraločnik
Alpsko smučanje sodi med najbolj kompleksne športe, saj zahteva vrhunskost na vseh področjih- fizika, tehnika, taktika, psiha.
"Sodelovanje s Slovensko vojsko je definitivno velika čast. S svojimi športnimi rezultati sem si zaslužil mesto v ŠE. Zavedam se svoje odgovornosti, po drugi strani pa sem zelo ponosen, da sem lahko del Slovenske vojske. Moji načrti za prihodnost so jasni... doseganje vrhunskih rezultatov na športnem področju, kateri se lahko uresničijo, le pod pogojem trdega dela."
Največji uspehi:
- 3. mesto v skupnem seštevku za EP- smuk
- 4. mesto EP- smuk Narvik, Norveška
- 3. mesto EP- smuk St. Moritz, Švica
- 4. mesto EP- smuk Orcieres, Francija
- 5. mesto Olimpijske igre- Super G Peking, Kitajska
Živa Klemenčič
Biatlon je šport, ki zahteva vrhunsko fizično in psihično pripravljenost. Sestavljen je iz teka na smučeh ter streljanja v ležečem in stoječem položaju z malokalibrsko puško. Naloga biatlonca je čim hitreje opraviti s tekaško progo, ter med tem dvakrat ali štirikrat čim hitreje in čim natančneje opraviti s streljanjem. Za vsak zgrešeni strel mora odteči kazenski krog, ali pa dobi časovni pribitek, odvisno od discipline. Pomembne vrline biatlonca so natančnost, sposobnost koncentracije, anaerobna zmogljivost ter ohranjanje optimalne tehnike teka.
"Sodelovanje s Slovensko vojsko zame pomeni finančno stabilnost in varnost. V čast mi je, da sem v športu napredovala do stopnje, na kateri mi moji športni rezultati omogočajo zaposlitev v Slovenski vojski. Sodelovanje s Slovensko vojsko zame pomeni finančno stabilnost in varnost. V čast mi je, da sem v športu napredovala do stopnje, na kateri mi moji športni rezultati omogočajo zaposlitev v Slovenski vojski. Sodelovanje s Slovensko vojsko zame pomeni finančno stabilnost in varnost. V čast mi je, da sem v športu napredovala do stopnje, na kateri mi moji športni rezultati omogočajo zaposlitev v Slovenski vojski. V prihodnosti želim še naprej delati v smeri doseganja in izpolnjevanja mojega potenciala za vrhunski šport. Želim postati hitrejša in bolj stabilna v streljanju, tekaško pa si želim iz leta v letu napredovati. S prihodnjo sezono (2023/2024) tudi uradno prehajam iz mladinske v člansko kategorijo, zato si želim rezultatsko napredovati na tekmah svetovnega pokala in na Olimpijskih igrah 2026 v Italiji prikazati vrhunske predstave. Hkrati pa bi v prihodnjih letih rada postopoma dokončala študij psihologije na Univerzi v Ljubljani, s čimer bi si zagotovila, da bom po zaključku športne kariere lahko opravljala tudi delo s tega področja."
Največji uspehi
- Na Mladinskem svetovnem prvenstvu marca 2023 v Kazahstanu sem v disciplini sprint dosegla 5. mesto.
- V disciplinah mešana štafeta ter ženska štafeta pa dve 4. mesti.
- Moj najboljši rezultat iz tekem svetovnega pokala je 45. mesto na individualni preizkušnji v nemškem Ruhpoldingu.
- 8. mesto z žensko štafeto v avstrijskem Hochfilznu.
- Prav tako sem ponosna na nastope na Olimpijskih igrah v Pekingu 2022, kjer je bil moj najboljši rezultat 64. mesto na individualni preizkušnji.
Polona Klemenčič
Biatlon je sestavljen iz dveh športov. Teka na smučeh in streljanja. V biatlonu tekmujemo samo v prosti tehniki in streljamo na tarče, ki so oddaljene 50m. Premer tarč v ležečem položaju je 4,5 cm in v stoječem 11,5 cm. V svetovnem pokalu tekmujemo v disciplinah sprint, zasledovanje, posamično, skupinski start, štafete, mešane štafete in posamične mešane štafete.
"Sem zelo vesela in ponosna, da sem dobila možnost zaposlitve v Slovenski vojski. Pomeni mi veliko čast in tudi odgovornost. Prav tako pa mi predstavlja finančno varnost. Zaradi tega se bom lahko nemoteno in 100% posvetila treningom. V prihodnosti si želim še izboljšati svoje rezultate. Želim si osvojiti čim več točk v svetovnem pokalu in tako izboljšati uvrstitev v skupnem seštevku. Dolgoročni cilj pa so tudi olimpijske igre leta 2026 v Italiji."
Največji uspehi:
- 3. mesto, juniorsko svetovno prvenstvo letni biatlon – mešane štafete, Nove Mesto na Morave2018
- 3. mesto, svetovno prvenstvo letni biatlon – sprint 7,5 km, Nove Mesto na Morave 2021
- 29. mesto, olimpijske igre – posamično 15 km, Peking 2022
- 8. mesto, svetovno prvenstvo – sprint 7,5 km, Oberhof 2023
- 10. mesto, svetovni pokal – posamično 15 km, Ostersund 2023
- 13. mesto, svetovni pokal – skupinski start 12,5 km, Ostersund 2023
Anja Mandeljc
Anja Mandeljc je tekačica na smučeh. Tek na smučeh je vzdržljivostni šport v naravi. Na utrjenih progah tečemo na dolgih in ozkih smučeh in se hkrati odrivamo s palicami. Poznamo dve tekaški tehniki – klasično in drsalno. Pri klasični tehniki imamo smuči namazane z mažo za oprijem, pri prosti tehniki pa ne, zato po smučeh drsimo bolj v škarjastem koraku. Tekmovanja potekajo v različnih disciplinah – v šprintu, na daljših razdaljah (10 km, 20 km, 50 km idr.) in v ekipnih tekmah (štafete, dvojice), prav tako se razlikujejo štarti, ki so lahko skupinski, posamezni ali zasledovalni.
Največji uspehi
- 8. mesto na Svetovnem prvenstvu v Planici (2023) v sprintu dvojic
- 21. mesto na tekmi Svetovnega pokala v Davosu (2022) na 20 km prosto
- 28. mesto na Svetovnem prvenstvu v Planici (2023) na 10 km prosto
- 59. mesto na zimskih Olimpijskih igrah v Pekingu (2022) v šprintu
- 1. mesto na EYOF-u (Olimpijskem festivalu evropske mladine) v Turčiji (2017) na 5 km klasično
- 6. mesto na mladinskih Olimpijskih igrah v Lillehammerju (2016) na 5 km prosto
"Sodelovanje v športni enoti Slovenske vojske mi pomeni veliko čast in pohvalo za dosedanje športne uspehe ter mi omogoča bolj brezskrbno nadaljevanje profesionalne športne kariere. V prihodnje želim nadgraditi svoje rezultate v Svetovnem pokalu, dolgoročni cilji pa so nastopi na Svetovnem nordijskem prvenstvu v Trondheimu na Norveškem leta 2025 in na naslednjih Olimpijskih igrah v Italiji leta 2026, kjer si želim približati najboljšim."
Gloria Kotnik
Gloria Kotnik je slovenska deskarka na snegu, ki tekmuje v dveh disciplinah, paralelnem veleslalomu in paralelnem slalomu. Je ponosna nosilka bronaste olimpijske medalje iz OI Peking 2022, ki si v sezoni 2022/23 želi predvsem dobrih rezultatov na svetovnem prvenstvu in redno posegati v vrh svetovnega pokala.
"V čast mi je, da sem lahko kot vrhunska športnica postala del Slovenske vojske, ki jo bom s ponosom predstavljala po celem svetu. Vesela sem, da bom lahko po zaslugi zaposlitve v SV nemoteno trenirala in tekmovala ter v prihodnosti dosegala še boljše rezultate. Kot športnica in vojakinja, pa si želim SV predstavljati tudi na svetovnih vojaških igrah."
Največji uspehi
- 3. mesto – Olimpijske igre Peking 2022
Žan Kranjec
Žan je alpski smučar, specialist za veleslalom, ki se v zadnjih letih prebija v sam vrh svetovnega alpskega smučanja. Želi si medalj iz največjih evropskih in svetovnih tekmovanj ter olimpijskih iger, ob tem pa si želi tudi dokončati študij.
"Sodelovanje s Slovensko vojsko mi pomeni čast in odgovornost, da predstavljam vojsko v najlepši luči. Sem zelo vesel in ponosen na sodelovanje."
Največji uspehi
- 2 x 1. mesto, svetovni pokal – veleslalom, Saalbach 2018, Adelboden 2020,
- 5. mesto, svetovno prvenstvo – veleslalom, Are 2019,
- 4 x 3. mesto, svetovni pokal – veleslalom, Alta Badia 2017, Soldeu, Solden 2019, Alta Badia 2019,
- 4. mesto, olimpijske igre – veleslalom, Pjongčang 2018,
- 2 X 4. mesto, svetovni pokal – veleslalom, Alta Badia, Solden 2016/17,
- 1. mesto, svetovno mladinsko prvenstvo – ekipno, Italija 2012,
- 3. mesto, svetovno mladinsko prvenstvo – veleslalom, Italija 2012,
- 3. mesto, svetovno mladinsko prvenstvo – kombinacija, Italija 2012.
Štefan Hadalin
Štefan Hadalin je alpski smučar, ki v bližnji prihodnosti načrtuje preboj v slalomu med najboljših 10 slalomistov in v naslednjih letih preboj med 10-terico tudi v veleslalomu. Dolgoročen cilj pa je Olimpijska medalja.
"Sodelovanje s Slovensko vojsko mi pomeni čast in priložnost za novo dokazovanje in učenje."
Največji uspehi
- 2. mesto, svetovno prvenstvo – kombinacija, Are 2019,
- 3. mesto, svetovni pokal – kombinacija, Bansko 2019,
- 8. mesto, olimpijske igre – kombinacija, PyoengČang 2018,
- 1. mesto, svetovno vojaško prvenstvo v smučanju – veleslalom, Hochfilzen 2018,
- 1. mesto svetovno mladinsko prvenstvo – kombinacija, Sochi 2016.
- 2. mesto, svetovno mladinsko prvenstvo – kombinacija, Hafjell 2015,
- 2. mesto, svetovno mladinsko prvenstvo – superveleslalom, Hafjell 2015.
Lovro Planko
Lovro Planko je slovenski biatlonec, ki si v prihodnjih sezonah želi predvsem nabirati izkušnje na tekmah svetovnega pokala in se čim bolje pripraviti na naslednje Olimpijske igre v Italiji.
"Veseli me, da sem se Športni enoti pridružil že tako zgodaj in verjamem, da bom v sodelovanju s Slovensko vojsko lahko še bolje treniral in dosegal še boljše rezultate."
Največji uspehi:
- 2. mesto, mladinsko svetovno prvenstvo – 7,5 km sprint, Osrblie 2019,
- 2. mesto, mladinsko svetovno prvenstvo – štafeta, Osrblie 2019,
- 3. mesto, mladinsko svetovno prvenstvo – 10 km zasledovalno, Lenzerheide 2020,
- 2. mesto, EYOF – 7,5 km sprint, Sarajevo 2019.
- 38. mesto svetovni pokal na individualni preizkušnji,
- 42. mesto Olimpijske igre – sprint.
Ana Bucik
Ana Bucik je alpska smučarka, ki tekmuje predvsem v slalomu in veleslalomu. Njena največja želja je, da bi se na olimpijskih igrah vmešala v boj za odličja.
"Zame je čast in privilegij, da sem lahko del Športne enote Slovenske vojske in na ta način predstavljam Slovenijo na tekmah doma in v tujini."
Največji uspehi
- 8. mesto, svetovni pokal – paralelni slalom, St. Moritz 2019,
- 11. mesto Olimpijske igre – kombinacija, PjoengČang 2018,
- 3. mesto, svetovni pokal – kombinacija, Lenzerheide 2018,
- 7. mesto svetovno prvenstvo – slalom, Saint Moritz 2017,
- 7. mesto, svetovni pokal – slalom, Maribor 2017,
- 9. mesto, svetovni pokal – slalom, Levi 2017.
Miha Dovžan
Miha Dovžan je slovenski biatlonec, ki si želi v svoji karieri dosegati čim boljše rezultate in s tem promovirati Slovensko vojsko in Slovenijo.
"Zaposlitev v Slovenski vojski mi omogoča socialno varnost ter predvsem 100% možnost posvečanju treningom in tekmovanjem."
Največji uspehi
- 5. mesto, svetovno prvenstvo – štafeta, Anterselva 2020,
- 5. mesto, svetovno prvenstvo –štafeta, Ostersund 2019,
- 10. mesto, Olimpijske igre – štafeta, PyeongChang 2018,
- 17. mesto svetovni pokal, Ruhpolding 2018,
- 5. mesto mladinske olimpijske igre, Innsbruck 2012.
Tim Mastnak
Tim Mastnak je slovenski deskar na snegu – svetovni podprvak v paralelnem slalomu. Ponovno želi biti v igri za veliki kristalni globus. Prav tako pa želi pripravljenost ohranjati ter nadgrajevati tudi v naslednjih sezonah zlasti v olimpijski sezoni 2020.
"Sodelovanje s Slovensko vojsko mi pomeni čast, da bom zastopal in promoviral Slovensko vojsko širom sveta. Obenem pa mi omogoča, da se lažje in bolje pripravljam na tekmovanja."
Največji uspehi
- 2. mesto OI Peking 2022
- 2. mesto svetovno prvenstvo – Park City, ZDA, februar 2019
- 1. mesto svetovni pokal – Secret Garden, Kitajska, februar 2019
- 1. mesto in mali kristalni globus v skupnem seštevku paralelnega veleslaloma v sezoni 2018/2019
- 1. mesto svetovni pokal – Carezza, Italija, december 2018
- 16. mesto olimpijske igre – PyeongChang, Južna Koreja, februar 2018
- 1. mesto mladinsko svetovno prvenstvo – Valmalenco, Italija, marec 2011
Miha Hrobat
Miha Hrobat je slovenski alpski smučar, ki tekmuje v smuku, super G
"Moje življenje je zapolnjeno s snegom, s športom in strastjo. Zaposlitev v Slovenski vojski mi omogoča, da lahko brezskrbno treniram in se v celoti posvečam športu."
Največji uspehi
- udeleženec olimpijskih iger v PyeongČangu 2018,
- 14. mesto, svetovno prvenstvo – smuk, St. Moritz 2017,
- 1. mesto, mladinsko svetovno prvenstvo – superveleslalom, Hafjell 2015,
- 3. mesto, mladinsko svetovno prvenstvo – kombinacija Hafjell 2015.
Miha Šimenc
Miha Šimenc je slovenski smučarski tekač, v katerem Petra Majdič vidi prihodnost slovenskega smučarskega teka.
"V prvi vrsti mi sodelovanje s Slovensko vojsko zagotavlja finančno varnost, kar mi omogoča nemoteno treniranje ter posvečanje športu."
Največji uspehi
- 7. mesto, svetovni pokal – sprint, Are 2020,
- 8. mesto, svetovni pokal – sprint, Val di Fiemme 2020,
- 8. mesto, svetovno prvenstvo – sprint dvojic, Seefeld 2019,
- 10. mesto, svetovni pokal – sprint, Dresden 2019,
Urška Pribošič
Urška je slovenska deskarka v freestyle deskanju. To je ekstremni šport ki se na tekmovanjih ocenjuje glede na stil, težavnost in izvedbo trikov, ki jih deskarji izvajajo v snežnem parku na različnih objektih ali na skakalnici oz. Big Air-u. Slednja disciplina je nekaj posebnega, saj je večina svetovnih pokalov poteka na jeklenih konstrukcijah, ki so postavljene v središču večjih mest po svetu
"Sodelovanje s Slovensko vojsko mi omogoča, da se lahko v celoti posvetim svoji športni karieri, za kar sem izjemno hvaležna."
Največji uspehi
- 2. mesto svetovno mladinsko prvenstvo Slopestyle
- 2. mesto svetovno mladinsko prvenstvo Big Air
- 18. mesto Olimpijske igre Beijing 2022 Big Air