Spletno mesto uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska.
Odtrgaj se od rutine
Če že imaš poklic, ki se mu ne želiš odpovedati, vseeno pa si želiš popestritve ali želiš okusiti vojaško življenje, se lahko pridružiš prostovoljni pogodbeni rezervni sestavi Slovenske vojske. Pridružiš se lahko, od dopolnjenega 18. leta naprej. Tudi kandidati, ki nimajo odsluženega vojaškega roka (obveznega ali prostovoljnega), imajo priložnost, da se pridružijo pogodbeni rezervi Slovenske vojske. V letu 2020 sprejemamo vloge kandidatov, ki so rojeni leta 1985 ali kasneje (če nimate odsluženega vojaškega roka) oziroma vloge kandidatov, ki so rojeni leta 1975 ali kasneje (če imate odslužen vojaški rok).
Sprejemni pogoji za pogodbenega rezervista
- Državljanstvo Republike Slovenije. Nimaš dvojnega državljanstva.
- Ustrezna starost:
- od 18 do 45 let za vojake, podčastnike in nižje vojaške uslužbence z odsluženim vojaškim rokom,
- od 18 do 55 let za častnike in višje vojaške uslužbence z odsluženim vojaškim rokom,
- od 18 do 35 let za kandidate brez odsluženega vojaškega roka, ki želite postati vojaki pogodbene rezerve.
- Zdravstvena sposobnost za vojaško službo.
- Ustrezna izobrazba:
- Vsaj srednja poklicna šola za dolžnost vojaka.
- Vsaj srednja šola za podčastnika.
- Vsaj visoka strokovna šola za častnika.
- Nisi na delu, usposabljanju ali šolanju v tujini neprekinjeno dalj kot tri mesece.
- Nisi zaposlen(a) kot poklicni pripadnik SV, policist, pooblaščena uradna oseba v Upravi za izvrševanje kazenskih sankcij ali poklicni gasilec.
- Nisi razporejen(a) na dolžnost v sistemu zaščite, reševanja in pomoči,
- Nisi bil(a) kaznovan(a), nisi v kazenskem postopku in se strinjaš z varnostnim preverjanjem.
Sprejemni postopek
Sprejemni postopek poteka skladno s Programom in kriteriji selekcije za izbor kandidatk in kandidatov za opravljanje vojaške službe. (Preveri tudi teste). Pogodbo o opravljanju vojaške službe v rezervni sestavi Slovenske vojske skleneš za najmanj 5 let in jo lahko tudi podaljšaš. Z nekdanjimi štipendisti Ministrstva za obrambo za pogodbeno rezervo se po zaključku izobraževanja pogodba sklene za 10 let.
Prijava
- prijaviš se lahko elektronsko ali
- prijavo nasloviš na upravni organ za obrambo
Izpolniš vlogo
- na upravi oz. pisarni uprave za obrambo izpolniš vlogo
- dokazilo o šolski izobrazbi
- kopija transakcijskega računa (obe strani) s pripisom naslova poslovalnice oziroma agencije banke
- morebitna priporočila (šole, delodajalca, društva, ...)
- morebitne kopije potrdil o dodatnem izobraževanju in usposabljanju
- izjavo, da nimaš dvojnega državljanstva
- izjavo o nespremenjenem zdravstvenemu stanju oziroma soglasje za vpogled v podatke o zdravstvenem stanju, če še nimaš ocene zdravstvene sposobnosti za vojaško službo
- izjavo o zaposlitvi oziroma nezaposlenosti
- soglasje za varnostno preverjanje
- navedi, kakšno pogodbo želiš skleniti (kot vojak, podčastnik, častnik ali vojaški uslužbenec) in v kateri enoti želiš opravljati vojaško službo*
- dodaj kratek življenjepis z dejstvi, ki lahko vplivajo na izbor
Preverjanje gibalnih sposobnosti
- glej. Opis merilnih postopkov
Zdravstveni pregled
- za kandidate brez ocene zdravstvene sposobnosti za vojaško službo
Sklenitev pogodbe o opravljanju vojaške službe v rezervni sestavi SV
Pomembno!
Vaše želje se bodo upoštevale glede na možnosti in potrebe Slovenske vojske. Ko so znane kadrovske potrebe Slovenske vojske, uprave za obrambo preverijo zainteresiranost kandidatov za popolnitev konkretne formacijske dolžnosti.
Usposabljanje
Usposabljanje za vojaka, podčastnika, častnika ali vojaškega uslužbenca je ena od pogodbenih obveznosti pogodbenega rezervista. Trajanje in vsebina usposabljanja sta odvisna predvsem od tega, ali si že odslužil(a) vojaški rok oziroma uspešno opravil(a) prostovoljno služenje. Prav tako je usposabljanje odvisno od tvoje formacijske dolžnosti. Najdaljše vojaško izobraževanje in usposabljanje imajo rezervisti, ki želijo postati častniki in morajo uspešno opraviti Šolo za častnike.
Če vojaškega roka nisi odslužil(a) oziroma nimaš opravljenega prostovoljnega služenja, boš moral(a) praviloma v prvem letu najprej opraviti temeljno vojaško-strokovno usposabljanje (TVSU), ki traja 14 tednov. Opraviš ga lahko v enem delu ali v največ treh delih (npr. 1. fazo junija, 2. fazo septembra in 3. fazo novembra). Če programa TVSU ne boš opravil(a) v enem delu, priporočamo, da se med posameznimi fazami čim več ukvarjaš s športom oziroma vzdržuješ svojo psihofizično pripravljenost. Tako se lahko izogneš morebitnim težavam ob vrnitvi na usposabljanje.
Usposabljaš se lahko skupaj z vojaki na prostovoljnem služenju vojaškega roka ali s kandidati za poklicne vojake, odvisno od termina, ki ga izbereš.
Okvirni terminski načrt TVSU v letu 2020
Med TVSU se boste usposobili in izurili za preživetje na bojišču in za samostojno opravljanje temeljnih nalog vojaka posameznika v različnih razmerah in dosegli ustrezno raven psihofizične pripravljenosti. Program TVSU je podlaga za nadaljnje vojaško-strokovno usposabljanje, med katerim boste najprej pridobili specialistično vojaško znanje in se usposobili za opravljanje določene vojaško-evidenčne dolžnosti, kot je npr. strelec, namerilec, vezist, …
Kandidati za vojaške uslužbence s specifičnimi strokovnimi znanji (npr. zdravstvena zagotovitev, kibernetska varnost in podobno) opravijo poseben program TVSU.
1. faza | 2. faza | 3. faza |
---|---|---|
Generacija marec (Vipava – 76. generacija PSVR, združena s kandidati za poklicne vojake) | ||
2. 3. – 20. 3. 2020 | 23. 3. – 8. 5. 2020 | 11. 5. – 12.6. 2020 |
Generacija junij (Vipava – 77. generacija PSVR, združena s kandidati za poklicne vojake) | ||
29. 6. – 17. 7. 2020 | 20. 7. – 28. 8. 2020 | 31. 8. – 2. 10. 2020 |
Generacija september (Vipava – generacija kandidatov za poklicne vojake, z možnostjo priključitve PSVR ALI Murska Sobota – 78. generacija PSVR, združena s kandidati za poklicne vojake) | ||
7. 9. – 25. 9. 2020 | 28. 9. – 6. 11. 2020 | 9. 11. – 11. 12. 2020 |
Generacija november (Vipava – generacija kandidatov za poklicne vojake, z možnostjo priključitve PSVR ALI Celje* – 79. generacija PSVR, združena s kandidati za poklicne vojake) | ||
2. 11. – 20. 11. 2020 | 23. 11. – 1. 1. 2021 | 4. 1. – 5. 2. 2021 |
*Obstaja možnost združitve generacije november (TVSU – lokacija Vipava in PSVR – lokacija Celje) na lokaciji Vipava
Okvirni terminski načrt OVSU v letu 2020 za pridobitev VED A11101 (strelec) v VC Vipava
Osnovni termin (v 3 delih)*:
- del: 17. 4. – 26. 4. 2020
- del: 22. 5. – 31. 5. 2020
- del: 12. 6. – 21. 6. 2020
- rezervni termin (generacija marec): 27. 2. – 10. 4. 2020
- rezervni termin (generacija maj): 29. 4. – 12. 6. 2020
- rezervni termin (generacija junij): 17. 6. – 31. 7. 2020
- rezervni termin (generacija oktober): 15. 10. – 27. 11. 2020
* Osnovni termin OVSU (v 3 delih) bo izveden v primeru zadostnega števila kandidatov. OVSU se izvede v VC Vipava.
Če si vojaški rok oziroma prostovoljno služenje že opravil(a) in imaš ustrezno vojaško-evidenčno dolžnost, bo enota SV, v katero si razporejen(a), izdelala predlog terminskega načrta usposabljanja usposabljanje v posameznem letu. Tovrstno usposabljanje praviloma ni daljše od 30 dni na leto. Za nekatera usposabljanja bosta na voljo dva termina, skupaj z delodajalcem pa boš lahko izbral(a) ustreznejši termin. Uprava za obrambo bo tebe in tvojega delodajalca seznanila z načrtom usposabljanj najkasneje 30 dni pred prvim usposabljanjem.
Opravljanje vojaške službe
Pogodbene rezerviste med trajanjem pogodbe lahko vpokličemo tudi na opravljanje vojaške službe v miru doma ali v tujini. V tem času prenehaš opravljati delo pri svojem delodajalcu, pogodba o zaposlitvi pa ne preneha veljati. Delodajalec lahko odpove pogodbo le zaradi zakonsko predpisanih razlogov. Plačevanje prispevkov in zavarovanj za ta čas ureja Ministrstvo za obrambo.
Pogodbene pripadnike se vpokliče na opravljanje vojaške službe v miru izjemoma, in sicer zaradi povečanega dalj časa trajajočega obsega nalog, ki jih pripadniki stalne sestave ne morejo opraviti, zlasti k opravljanju nalog zaščite, reševanja in pomoči ob naravnih in drugih nesrečah. Opravljanje vojaške službe v miru lahko traja največ sedem mesecev na leto. Od uvedbe pogodbene rezerve SV konec decembra 2002, so bili pogodbeni rezervisti prvič vpoklicani v vojaško službo v miru – doma leta 2016 ob migrantski krizi. Vojaško službo so opravljali praviloma 2 meseca, zlasti brezposelni pa tudi več časa.
Nekatere enote Slovenske vojske načrtujejo vpoklic pogodbenih rezervistov v vojaško službo tudi v letu 2020, pri čemer si prizadevajo za izpolnjevanje pogodbenih obveznosti rezervistov na časovno prilagodljiv način. Na razpolago imajo od dva do pet terminov vojaške službe, pri čemer lahko vojaško službo opravljajo najmanj en mesec ali več mesecev, kar si Slovenska vojska najbolj želi, a se hkrati zaveda da ni vedno izvedljivo. Glavne naloge pogodbenih rezervistov bodo opravljanje varnostno nadzorne službe, zavarovanje strelišč in podpora usposabljanja, logistična podpora, pa tudi patruljiranje na državni meji oziroma pomoč Slovenski vojski in policiji na meji.
Napotitve pogodbenih rezervistov na opravljanje vojaške službe v tujino, zaradi sodelovanja v mednarodnih operacijah in misijah, so se doslej izvajale prostovoljno in v soglasju z delodajalcem. Če bo to mogoče, bo tako tudi v prihodnje.
V vojaško službo je pogodbeni rezervist lahko vpoklican tudi v izrednem ali vojnem stanju.
Plačila in druge ugodnosti
Kot pogodbeni rezervist med trajanjem pogodbenega razmerja prejemaš:
- plačilo za pripravljenost za morebitni vpoklic,
- plačilo za usposabljanje,
- povračilo potnih stroškov,
- nadomestilo plače za čas usposabljanja, ko bi morali delati ali povečano plačilo za usposabljanje (le zaposleni),
- denarno nadomestilo za vsak dan usposabljanja (le nezaposleni),
- dodatek za stalnost pri podaljšanju pogodbe vsaj za tri leta.
Kot pogodbeni rezervist prejemaš tudi plačilo za pripravljenost za morebitni vpoklic:
- za vsak dan pripravljenosti 0,8 % bruto minimalne plače na dan (trenutno 7,52 € na dan oziroma do 225 € na mesec za rezerviste z odsluženim vojaškim rokom),
- pogodbenim rezervistom brez odsluženega vojaškega roka pripada do zaključka programa TVSU polovica navedenega zneska (trenutno cca 112 € na mesec).
Plačilo za pripravljenost ti ne pripada v času usposabljanja, med opravljanjem vojaške službe in v času mirovanja in pravic (npr. zaradi starševskega dopusta). Minister za obrambo lahko določi za posamezne formacijske dolžnosti višje plačilo za pripravljenost. Trenutno ga prejemajo le pogodbeni pripadniki Vojaške zdravstvene enote.
Plačilo za udeležbo na usposabljanju
- Višina plačila je odvisna od dneva: ob delovnih dneh 45 %, sobotah 60 %, nedeljah ali praznikih 90 % od osnovnega plačnega razreda (brez napredovanj), ki velja za poklicnega pripadnika Slovenske vojske na enaki formacijski dolžnosti.
- Za en dan usposabljanja se šteje usposabljanje vključno z bivanjem v enoti, ki traja od 8 do 24 ur. Če traja manj kot 8 ur, se izplača le sorazmerni delež.
Neto informativni izračun za dan usposabljanja veljaven od 1. 7. 2020
Plačilo za udeležbo na usposabljanju | Vojak | Podčastnik | Častnik |
---|---|---|---|
delovni dnevi – 45 % | 15 € | 18 € | 21 € |
sobote – 60 % | 20 € | 24 € | 28 € |
nedelje, prazniki – 90 % | 30 € | 36 € | 42 € |
Informativni znesek letnega plačila (11 mesecev pripravljenosti in en mesec usposabljanja) za pogodbenega rezervista z odsluženim vojaškim rokom | pribl. 3.000 € letno | pribl. 3.100 € letno | pribl. 3.200 € letno |
Povečano plačilo za udeležbo na usposabljanju
Če delodajalec za čas tvoje odsotnosti z delovnega mesta zaradi usposabljanja ne zahteva refundacije (ker koristiš letni dopust ali višek ur) in to potrdi na predpisanem obrazcu, ti pripada povečano plačilo za usposabljanje v višini 2,5 % na dan od bruto minimalne plače (trenutno cca 23 € neto).
Druge ugodnosti
- Pri podaljšanju pogodbe za najmanj tri leta si upravičen(a) do dodatka za stalnost, ki je odvisen od dolžine podaljšanja.
- Oprostitev plačila dohodnine od prejetih plačil za pripravljenost in usposabljanje. Navedeni dohodek pa vseeno lahko vpliva na višino socialnih transferjev – npr. na štipendijo, otroški dodatek, denarno socialno pomoč, plačilo vrtca, …).
- Če kot nekdanji poklicni pripadnik v enem letu po prenehanju zaposlitve v SV brez krivdnih razlogov skleneš pogodbo o službi v rezervni sestavi, prejmeš posebno denarno nagrado v višini od dveh do štirih mesečnih plačil za pripravljenost.
- Izkoristiš lahko počitniške kapacitete ministrstva: Razpis za letni oddih 2020, cenik in prijavnica.
- Uporabljaš storitve naših knjižnic.
- V času usposabljanja imaš organizirano prehrano in nastanitev.
- Med usposabljanjem in opravljanjem vojaške službe si nezgodno zavarovan(a).
- Imaš možnost dopolnilnega vojaškega izobraževanja in usposabljanja oziroma napredovanja v činu skladno s potrebami in možnostmi Slovenske vojske.
- V primeru vpoklica na mobilizacijsko preverjanje ti pripada 20 % večje plačilo za usposabljanje.
Med opravljanjem vojaške službe v miru doma ali v tujini imajo pogodbeni rezervisti pravice in dolžnosti kot pripadniki stalne sestave na enaki formacijski dolžnosti, vključno s plačo.
Potrebuješ dodatne informacije? Piši na e-naslov naborna.pisarna@mors.si, pokliči na brezplačno tel. št. 080 1322 ali se oglasi na upravi za obrambo, ki te vodi v vojaški evidenci.
Sodelovanje z delodajalci
V Slovenski vojski želimo, da je pogodbeni rezervist, ki je hkrati zaposlen, uspešen tako pri delu kot v pogodbeni rezervi. Pri terminih usposabljanj zato sodelujemo tudi z delodajalci.