Uspešna kariera vojaka
Poklic, kjer napreduješ in gradiš kariero
Sistem karierne poti temelji na kompetenčnem modelu in če se zaposliš v Slovenski vojski, ti zagotavlja potrebno izobraževanje, usposabljanje in pridobivanje vojaško-strokovnega znanja za napredovanje. Možnosti napredovanja so enake za vse, napredovanje je v modelu karierne poti odvisno od ocene uspešnosti pridobljene vojaško strokovne in splošne šolske izobrazbe ter operativnih delovnih izkušenj na različnih dolžnostih. Napreduje lahko vsak pripadnik Slovenske vojske, ki izpolnjuje predpisane pogoje.
Ob zaključku šolanja na Šoli za častnike
"Zahvalil bi se inštruktorjem, predavateljem in zaposlenim v Šoli za Častnike, ki so nam dali nova znanja, veščine in prepotrebno samozavest za lažje premagovanje ovir na nadaljnji poklicni poti. V imenu vseh, ki smo danes postali ponosni častniki Slovenske vojske, vam zagotavljam, da bomo vedno in povsod zvesto služili svoji domovini."
Karierna pot v Slovenski vojski
Podpis pogodbe o zaposlitvi
Napotitev v Center za usposabljanje
- temeljno vojaško strokovno usposabljanje in
- osnovno vojaško strokovno usposabljanje.
Tečaj za desetnika
- Najmanj 5. stopnja civilne izobrazbe,
- napredovanje v čin desetnika, naddesetnika.
Šola za podčastnike
- Program splošnega VIU kandidatov za podčastnike,
- Program specialističnega VIU za podčastnike (ki se pod okriljem Šole za podčastnike izvaja v enotah rodov in služb SV).
Nadaljevalno vojaško strokovno usposabljanje in izobraževanje za podčastnike I. stopnje (Program za štabne in enotovne podčastnike ter podčastnike specialiste)
- napredovanje v čin štabni vodnik,
- Program je lahko organiziran tako, da omogoča pridobivanje kreditnih točk na višješolskem izobraževanju.
Nadaljevalno vojaško strokovno usposabljanje in izobraževanje za podčastnike II. stopnje (Program višjega tečaja za podčastnike)
- Program se izvaja kot vojaški modul v povezavi z višješolskim izobraževalnim programom v okviru Višje vojaške strokovne šole SV.
- najmanj Višja stopnja strokovne izobrazbe,
- napredovanje v čin višji štabni vodnik, praporščak.
Nadaljevalno vojaško strokovno usposabljanje in izobraževanje za podčastnike III. stopnje (Program visokega tečaja za podčastnike)
- Program je oblikovan tako, da zagotavlja pridobivanje kreditnih točk na prvi bolonjski stopnji,
- napredovanje v čin višji praporščak,
- najmanj 1. Bolonjska stopnja strokovne izobrazbe (MO omogoča sklenitev podobe o izobraževanju),
- napredovanje v čin štabni praporščak, višji štabni praporščak.
Štabni tečaj
- napredovanje v čin stotnik
Višji štabni tečaj
- napredovanje v čin major, podpolkovnik.
Generalštabni tečaj
- napredovanje v čin polkovnik, brigadir.
OD VOJAKA DO ČASTNIKA
Ko v vojski napreduješ, to pomeni pridobivanje višjega čina. Na karierni poti te čakajo trije pomembni koraki od poklicnega vojaka do podčastnika oziroma višjega podčastnika ali častnika ter od poklicnega vojaka do častnika.
Vojak
Po sklenitvi delovnega razmerja te napotimo v Center za usposabljanje. Po uspešno končanem usposabljanju te razporedimo v enoto, v kateri opravljaš redne naloge kot vojak. Vojaki z vodstvenimi sposobnostmi in končano peto stopnjo izobrazbe ste lahko napoteni na usposabljanje za opravljanje vodstvenih nalog (npr. vodja skupine). Na vodstvenih ali specialističnih dolžnostih lahko pridobiš čin poddesetnika, desetnika ali naddesetnika. Lahko te napotimo tudi na šolanje za podčastnika, če imaš ustrezno izobrazbo, starost in izpolnjuješ druga merila, pa za častnika.
Podčastnik
Kandidati za podčastnike (najboljši vojaki, tisti, ki so končali tečaj za desetnike (vodje skupin), ki imajo peto stopnjo izobrazbe, vodstvene sposobnosti in vojaški čin najmanj desetnik, lahko nadaljujejo usposabljanje v Šoli za podčastnike. Po uspešno opravljenem šolanju in pridobitvi podčastniškega čina (vodnik) so razporejeni na začetno podčastniško dolžnost (poveljnik oddelka).
Kot podčastniki imajo možnost razvoja na vodstveni (operativni), štabni in strokovno-specialistični smeri. Vse smeri omogočajo napredovanje oziroma prehajanje na višjo dolžnost. Z zaključenim Visokim tečajem imajo možnost napredovanja tudi na dolžnost Glavnega podčastnika.
Častnik
Kandidate za častnike z najmanj visokošolsko izobrazbo (VII/0) pošljemo v Šolo za častnike. Po uspešno opravljenem šolanju in pridobitvi častniškega čina (poročnik) so razporejeni na prvo častniško dolžnost (poveljnik voda). Častniki se lahko odločijo za poveljniško, štabno ali strokovno-specialistično smer. Vse smeri omogočajo napredovanje oziroma prehajanje na višjo dolžnost. Z zaključenim generalštabnim tečajem se jim ponudi tudi možnost da dosežejo generalski čin.
Vojaški uslužbenec
Vojaški uslužbenci so vojaške osebe, ki opravljajo pravne, kadrovske, tehnične, finančne, zdravstvene, informacijske in podobne naloge v Slovenski vojski. Razporejeni so v osem nižjih in sedem višjih razredov.
Priznanja
Znak uspešne kariere so tudi priznanja, ki jih pripadniki Slovenske vojske lahko dobijo za zasluge pri razvoju in krepitvi Slovenske vojske ter obrambi države, za hrabrost v vojni in bojnih dejavnostih v miru ter za uspehe pri opravljanju vojaške službe v miru in vojni.
Priznanja lahko podeli minister za obrambo ali načelnik generalštaba SV, delimo pa jih na priznanja MORS, priznanja NGŠSV, bojne spominske znake in spominske znake.
Izkušnje, ki jih ne moreš dobiti drugje
Slovenska vojska sodeluje v mirovnih operacijah in na misijah pod okriljem Organizacije združenih narodov, Evropske unije in Nata. S tem aktivno prispeva k preprečevanju konfliktov in obvladovanju kriz po svetu. Naši pripadniki so po svoji usposobljenosti in profesionalnem delu enakovredni vojakom iz drugih držav. Doslej je na misijah sodeloval že vsak tretji pripadnik Slovenske vojske. Sodelovanje na mirovnih operacijah ali misijah vpliva tudi na višino plače pripadnikov Slovenske vojske.
Slovenska vojska je svoje pripadnike prvič napotila v operacijo kriznega odzivanja 14. maja 1997. Prvi so bili na humanitarno operacijo Alba v Albaniji napoteni zdravstvena enota Slovenske vojske in štirje častniki za povezavo, od takrat naprej pa se je število pripadnic in pripadnikov Slovenske vojske postopoma povečevalo.
Februarja 2007 je Slovenska vojska prvič v svoji zgodovini v operacijo napotila enoto velikosti bataljona, ki je prevzela lastno območje odgovornosti in poveljevala pripadnikom tuje vojske, članice zveze Nato.
Danes je težišče delovanja Slovenske vojske v mednarodnih operacijah in misijah na Kosovu, njeni pripadniki pa so prisotni še v Bosni in Hercegovini, Srbiji, Makedoniji, na Slovaškem in v Latviji.
Slovenska vojska z delom svojih sil deluje še v bojni skupini Evropske unije (EU Battle Group – EU BG) in Natovih odzivnih silah (Nato Response Force – NRF), ki so namenjene delovanju na operacijah znotraj in zunaj meja zavezništva.
Ženske v vojski
V Slovenski vojski je zaposleno približno 16 % žensk, kar je v primerjavi z drugimi vojskami nekoliko višji odstotek (povprečje v NATO za leto 2019 je dobrih 14 odstotkov).
Ženske so v vojski enakopravne v dolžnostih in pravicah z moškimi. Delitev med spoloma je samo v nastanitvenih kapacitetah (spalnice, sanitarije…).
Največ žensk je zaposlenih v podpornih enotah in na štabnih dolžnostih, seveda pa jih veliko najdemo tudi na vseh mogočih nalogah v bojnih enotah. Nekaj žensk je v svoji karieri doseglo tudi visoke vojaške čine.
"Želela sem si biti vojak, sicer ne zaradi filmov, ampak zaradi poslanstva. Poslanstvo vojske – obramba domovine in zagotavljanje miru, tam, kjer vsi drugi mehanizmi odpovedo, da moraš kdaj, če ne gre drugače prijeti za orožje in preprečiti vojno ali uveljaviti mir – je bilo meni ključno vodilo."
S svojim predanim delom in motiviranostjo ženske dosti krat dosegajo in celo presegajo svoje moške sodelavce tako v fizični pripravljenosti, kot v obvladovanju vojaških znanj in veščin.
Družinska podpora
Z mislijo na družino
Odločitev za vojaški poklic ni le stvar posameznika, temveč celotne družine. Služenje domovini je odgovorna naloga in tega se morajo zavedati tako starši bodočega vojaka kot njegov partner. Zlasti daljše odsotnosti od doma, kot so npr. udeležba pripadnika na mirovnih operacijah in misijah, ki lahko traja tudi več kot 6 mesecev, se lahko brez soglasja in podpore partnerja in družine, končajo slabo.
"Na moji karierni poti mi ves čas stojijo ob strani in me podpirajo moji starši in moj partner, ki razumejo, da je služba domovini taka služba, pri kateri si večkrat tudi odsoten."
Eden od pomembnih vidikov vojakovega zadovoljstva pa je prav njegova družina. Če je vojak prepričan, da je doma vse v redu in da je njegovi družini zagotovljena določena oblika organizacijske podpore, bo bolje opravil svoje delo. Vsak dan se poleg prednosti, ki jih prinaša naš poklic, soočajo tudi s težavami, ki so posledica vojaškega načina življenja. Pripadniki vojske so pogosto ločeni od družine, kar zahteva določeno prilagajanje obeh strani.
Skrb za pripadnike Slovenske vojske
Sodobna vojaška organizacija, kot je Slovenska vojska, poskrbi poleg usposabljanja, uniforme, oborožitve in prave opreme, tudi za druge vsakodnevne potrebe svojih pripadnikov. To pomeni, da jim zagotovi določene ugodnosti in se jim tako oddolži za njihova odrekanja.
Socialna varstvena oskrba obsega:
- svetovanje in pomoč pri reševanju stanovanjskih težav,
- posredovanje informacij o prostih stanovanjih in pridobitvi stanovanja iz stanovanjskega sklada ministrstva,
- svetovanje pri zaposlitvi zakonca,
- svetovanje in pomoč pri zagotavljanju otroškega varstva ter pomoč pri selitvah, če so posledica razporeditve vojaka v drugi kraj.
Pomoč odhajajočim
Tudi delodajalci v civilnem okolju želijo sodelavca, ki zna izpolnjevati dolžnosti, je urejen in vzoren, lojalen in vreden zaupanja. Vse omenjene vrednote ima pripadnik Slovenske vojske, in sicer zaradi značilnosti in posebnih zahtev, ki jih potrebuje pri opravljanju vojaške službe. Pripadniki Slovenske vojske se lahko pohvalijo tudi z izjemno visokimi specialističnimi znanji, ki jih lahko ponudijo prihodnjim delodajalcem.
Prerazporeditev po 45 letu
Vojaki, ki pogodbe o zaposlitvi zaradi starosti (45 let) ne morejo podaljšati, imajo pravico do prerazporeditve na drugo delovno mesto v ministrstvu ali drugem državnem organu, če je razporeditev mogoča oziroma delovno mesto ustreza njihovi delovni zmožnosti.
Vojak po dopolnjenem 45. letu starosti, ob morebitni razporeditvi v drug državni organ, obdrži število doseženih plačnih razredov napredovanj , ne glede na določbe zakona, ki ureja sistem plač v javnem sektorju. Če bi vojak po razporeditvi v drug državni organ prejel osnovno plačo v nižjem znesku, kot je znesek plače, ki jo je prejemal do te razporeditve, bi mu Ministrstvo za obrambo do izenačitve višine osnovne plače, ki jo je prejemal do razporeditve, izplačevalo razliko. S to rešitvijo se vojakom po dopolnjenem 45. letu starosti, ki so razporejeni v drug državni organ, zagotavlja ohranitev primerljivega statusa tudi po koncu opravljanja vojaške službe v Slovenski vojski.
Če razporeditev ni mogoča, so upravičeni do:
- pomoči pri iskanju zaposlitve pri katerem koli delodajalcu,
- svetovanja pri uveljavitvi pravic zavarovanja za čas brezposelnosti ter pokojninskega in invalidskega zavarovanja, določenih s splošnimi predpisi,
- informiranja, svetovanja in obveščanja,
- sodelovanja v pogodbeni rezervi Slovenske vojske skladno s predpisanimi pogoji in potrebami Slovenske vojske.
- Vojaku, ki je delal na ministrstvu najmanj 15 let in pogodbe o zaposlitvi zaradi starosti (45 let) ne more podaljšati, podčastniku ali častniku Slovenske vojske, ki se mu izteče pogodba o zaposlitvi in je delal na ministrstvu najmanj 20 let, ali pripadniku Slovenske vojske, ki mu je zaradi posledic poškodbe pri delu ali poklicne bolezni priznana invalidnost, pripadajo še naslednje pravice:
- usposobitev za civilni poklic ali poklicna rehabilitacija za invalide,
- zagotovitev povračila prispevkov iz plač in na plače novemu delodajalcu v breme ministrstva,
- izplačilo enkratnega zneska sredstev, ki bi ga ministrstvo plačalo novemu delodajalcu v petih letih kot povračilo prispevkov iz plač in na plače,
- odpravnina.
Naštete pravice se za posamezno kategorijo pripadnikov SV lahko izključujejo.
Zaposlitev pri novem delodajalcu
Pogoji in način pridobitve pravice
Če pripadniki Slovenske vojske izpolnjujejo pogoje iz prejšnjega poglavja, jim pomagamo pri iskanju novega delodajalca in zagotovimo uveljavitev pravice povračila prispevkov iz plač in na plače novemu delodajalcu v breme ministrstva za prva tri leta, če jih zaposli za najmanj pet let, oziroma pet let, če jih zaposli za najmanj deset let.
Pravico povračila prispevkov iz plač in na plače novemu delodajalcu v breme ministrstva lahko pridobite najpozneje v enem letu po prenehanju pogodbe o zaposlitvi na ministrstvu. Povračilo prispevkov se delodajalcu priznava v dejanski višini, vendar mesečno največ v znesku, izračunanem na podlagi povprečne plače pripadnika, izplačane v zadnjih 12 mesecih. Pravice in obveznosti medsebojno uredimo s pogodbo (obdobje trajanja pogodbe, obdobje prejemanja in višina povračil prispevkov …).
Izplačilo enkratnega zneska pripadniku ob odhodu iz Slovenske vojske
Samostojno razpolaganje z denarjem – za nov začetek
Če izpolnjujejo pogoje iz prejšnjega poglavja, se lahko z ministrstvom dogovorijo, da poleg odpravnine prejmejo še enkratni znesek sredstev, ki bi jih ministrstvo plačalo delodajalcu v petih letih kot povračilo prispevkov iz plač in na plačo.
Prejeta denarna sredstva predstavljajo pomoč države ob prehodu v civilno okolje, so nagrada in vzpodbuda za nov začetek, novo aktivno obdobje življenja nekdanjega pripadnika Slovenske vojske. Z njimi si boste lahko pomagali pri odločitvi za izobraževanje, jih uporabili kot finančni vložek za ustanovitev podjetja, odprtja obrti, skratka z denarjem boste samostojno razpolagali.
Predupokojitveni seminar
Slovenska vojska namenja posebno skrb bodočim upokojencem
Ministrstvo za obrambo vsako leto v mesecu juniju za pripadnike, ki se upokojijo v tekočem letu pripravi predupokojitveni seminar v objektu Slovenske vojske na Debelem Rtiču.
Udeležencem predavajo vrhunski strokovnjaki s področja priprave na tretje življenjsko obdobje in kakovostno življenje po upokojitvi. Predstavijo jim možnosti vzdrževanja stikov s Slovensko vojsko, kot so vključevanje v medgeneracijske skupine za kakovostno staranje ali Društvo upokojencev MORS. Spregovorijo o pasteh, ki jih lahko prinese upokojitev in seveda o načinih, kako se tem pastem izogniti ter čim bolj kakovostno in koristno izrabiti čas, ki ga upokojencem pregovorno tako ali tako primanjkuje.
Vsako leto se na Debelem Rtiču zbere veliko pripadnikov SV in njihovih partnerjev, ki v sproščenem vzdušju, za katerega poskrbijo člani medgeneracijskih skupin za kakovostno staranje, preživijo nekaj dni ob koristnih predavanjih, športnih aktivnostih in predstavitvah svojih aktivnosti.
Skrb za nekdanje pripadnike Slovenske vojske
Za pestro življenje po službi
Pripadniki Slovenske vojske, ki služenje zaključijo pred upokojitvijo, so iskan kader, saj imajo ne le številna znanja in spretnosti, pač pa tudi izjemno delovno etiko. V Slovenski vojski izvajamo številne aktivnosti na področju vsestranske skrbi za svoje nekdanje pripadnike. Cilj teh aktivnosti je, da se jim omogoči kakovostno preživljanje obdobja, ko niso več v službi v vojski ali pa so po koncu aktivnega službovanja upokojeni.
»Človek ima dve družini, ena je doma, druga je v službi, le da je tista v službi številčnejša in dalj časa smo v njej kot doma. Ko greš v pokoj, nastane v vsakem primeru neka praznina. In zato, vračati se nazaj, tudi če samo občasno, je zelo lepo. Če pa je to oplemeniteno z nekimi vsebinami, ki so nam blizu, in če se srečujemo z bivšimi sodelavci, potem to polni dušo in daje motiv za naprej.«
Kdo je deležen skrbi?
Upravičeni so:
- invalidi,
- upokojenci,
- svojci umrlih na nalogah,
- pripadniki, ki jim je prenehala pogodba o zaposlitvi zaradi starosti,
- pripadniki, ki jim je prenehala pogodba o zaposlitvi brez krivdnih razlogov, pa so v SV delali najmanj 5 let.
Za aktivne pripadnike, ki jim je prenehala pogodba o zaposlitvi, smo pripravili oblike skrbi in pomoči pri novi zaposlitvi. Vojak se med aktivnim služenjem ves čas usposablja in dodatno izobražuje, zato ima uporabna znanja za delo na mnogih drugih področjih.
Pripadniku, kateremu je prenehala pogodba o zaposlitvi pa je v Slovenski vojski delal najmanj pet let, omogočamo:
- uporabo klubskih prostorov,
- športnih in drugih objektov v vojašnici ali drugem najbližjem objektu ministrstva,
- pravno svetovanje v zadevah, povezanih z njihovim delom na ministrstvu,
- pridobitev izkaznice nekdanjega pripadnika po upokojitvi.
Ohranjanje stika z Ministrstvom za obrambo po upokojitvi
Skladno z veljavno zakonodajo s področja varstva osebnih podatkov in Splošno uredbo o varstvu podatkov (Uredba EU, 2016/679) Sektor za vojaške zadeve zbira, obdeluje, uporablja, shranjuje in ažurira osebne podatke nekdanjih pripadnikov SV in upokojenih uslužbencev MO RS, ki po upokojitvi s posebno izjavo privolijo zbiranje in obdelavo osebnih podatkov. Osebni podatki se obdelujejo in uporabljajo za namen obveščanja in vabljenja na aktivnosti, ki so namenjene ohranjanju stika nekdanjih zaposlenih z Ministrstvom za obrambo. Soglasje za zbiranje in obdelavo osebnih podatkov velja do pisnega preklica oziroma umika soglasja.
Podpisano privolitev lahko pošljete na naslov: Ministrstvo za obrambo, Sektor za vojaške zadeve, Vojkova 55a, 1000 Ljubljana ali po e-pošti na naslov: glavna.pisarna@mors.si.
Izkaznica nekdanjega pripadnika
Izkaznica se izda nekdanjim pripadnikom Slovenske vojske, ki so do upokojitve delali na ministrstvu in nekdanjim pripadnikom, ki jim je prenehala pogodba o zaposlitvi brez krivdnih razlogov, pa so v Slovenski vojski delali najmanj 5 let. Izkaznica je v osnovi namenjena za identifikacijo ob vstopih v objekte MORS, uporablja pa se tudi za uveljavljanje ostalih pravic in ugodnosti nekdanjih pripadnikov SV. Status imetnikov izkaznice in opredelitev gibanja po objektih MORS je izenačen s statusom ostalih strank in se opredeli v hišnih redih posameznih lokacij.
Izkaznica se izda na pisno zahtevo nekdanjega pripadnika SV, ki izpolni obrazec »Zahtevek za izdajo izkaznice nekdanjega pripadnika SV« in ga pošlje v Sektor za vojaške zadeve na naslov: Ministrstvo za obrambo, Sektor za vojaške zadeve, Vojkova 55a, 1000 Ljubljana ali po e-pošti na naslov: glavna.pisarna@mors.si.
Zahtevek za izdajo izkaznice nekdanjega pripadnika
Pripadniki, ki so do upokojitve delali na ministrstvu:
- lahko zaprosijo za podaljšanje najemne pogodbe ali odkup službenega stanovanja,
- imajo pravico, da ob določenih priložnostih nosijo službeno uniformo brez položajnih oznak,
- imajo pravico do pogreba z vojaškimi častmi, na način in pod pogoji, določenih v pravilih službe.
Vabljeni v Medgeneracijsko informativno središče (MIDS)
Vsakodnevno lahko največ prostočasnih potreb zadovoljite v MIDS v Ajdovščini, Slovenski Bistrici, Novem mestu, Ljubljani in Dravogradu, kjer je poskrbljeno za organizirano izvajanje raznovrstnih aktivnosti v krogu ljudi, ki se med seboj že dolgo poznajo in delijo podobne življenjske izkušnje.
V MIDS – su se izvajajo različne dejavnosti, predvsem pa:
- druženja in srečanja,
- kulturne dejavnosti,
- organiziranje likovnih, fotografskih in drugih razstav,
- okrogle mize, predavanja in tečaji,
- razne delavnice (ročna dela, slikarska, fotografska, …),
- branje knjig, revij in dnevnega časopisja,
- rekreacija in pohodi, ekskurzije,
- letno srečanje in medgeneracijski tabor.
Medgeneracijske skupine za kakovostno staranje Ministrstva za obrambo
Trenutno deluje 13 medgeneracijskih skupin, ki so razporejene po Sloveniji glede na interes nekdanjih pripadnikov po tovrstnem druženju. Uporabnikom nudijo možnosti druženja, pogovora in različnih aktivnosti, ki vključujejo elemente pomoči ter samopomoči. Skupino vodi usposobljen voditeljski par prostovoljcev, le te pa so povezane v mrežo, ki jo organizira Sektor za vojaške zadeve z organizatorjem mreže ob znanstveni asistenci Inštituta Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje.
Medgeneracijsko prostovoljsko društvo zaposlenih in nekdanjih delavcev Ministrstva za obrambo
Medgeneracijsko prostovoljsko društvo zaposlenih in nekdanjih delavcev MO povezuje zaposlene v obrambnem sistemu, upokojene pripadnike in zainteresirane občane z nalogo organiziranja vseh dejavnosti, ki se izvajajo v procesu skrbi za nekdanje pripadnike s ciljem izboljšanja socialnega položaja nekdanjih pripadnikov, medgeneracijske povezanosti in preprečitve osamitve.